Training Awards finalists revealed

0
2696

The finalists have been announced for the Excellence in Business Training Awards 2017, hosted by CCB (Cornwall College Business).

The winners of the ten categories will be announced at a glittering awards ceremony on Friday, January 27. Now in their tenth year the awards recognise businesses and individuals who demonstrate commitment and dedication to training across the south west.

Sally Foard from The Cornwall College Group said:  “We’ve been very impressed with the number of entries to this year’s awards; I’d like to thank all the companies from across the South West who took the time to submit nominations.

“We would also like to thank our judges who had a tough decision, as everyone who applied deserves recognition for their commitment to training.”

Tickets for the awards ceremony are available at £60 +VAT each by calling 0800 731 7594 or by emailing hello@ccbtraining.co.uk.

Finalists

Outstanding Commitment to Training Small (1 – 50 Employees)

(Sponsored by The Growth Hub)

  • Cornwall Neighbourhoods for Change (CN4C)
  • Minear Engineering Ltd
  • The Park

Outstanding Commitment to Training Medium (51 – 149 Employees)

(Sponsored by Cormac Solutions Ltd)

  • Blue Flame (Cornwall) Ltd
  • Hydra (South West) Ltd
  • Deer Park Country House Hotel

Outstanding Commitment to Training Large (150 plus employees)

(Sponsored by Concorde Group)

  • Eden Project
  • Fugro Geo-Services Ltd
  • Pendennis Shipyard Ltd

Outstanding Commitment to Apprenticeships Small (1-50 employees)

(Sponsored by Cornwall Care)

  • Buttons Accounting Limited
  • Truro Tractors
  • Waldon Security

Outstanding Commitment to Apprenticeships Medium/Large (51+ employees)

(Judged by Devon Chamber of Commerce)

  • Eden Project
  • Redrow (West Country)
  • The Wrigley Company Limited

Individual Champion to Staff Development

(Sponsored by Sapience HR)

  • Karen Oldham-Woking – Sunflower Training & Consultancy
  • David Sharland – Flying Fish Seafoods Ltd
  • Heidi Whitehead – Dash

Training Programme of the Year

(Judged by Cornwall Chamber of Commerce)

  • 2 Sisters Red Meat Ltd
  • Battling On
  • Eden Project

Individual Achievement

(Sponsored by Unlocking Potential)

  • George Autie – Fugro Geo-Services Ltd
  • Ben Mailes – Cornwall Council
  • Kella Thompson – Driveline GB Ltd

Young Apprentice of the Year (16-18 years old)

(Sponsored by Business Cornwall)

  • Chloe George – Trevalsa Court Hotel
  • Oliver Matthews – Blue Flame (Cornwall) Ltd
  • Callum Rosser – Cornwall Council

Apprentice of the Year (19+ years old)

  • (Sponsored by Pirate FM)
  • Wesley Ashwell – The Globe Restaurant with Room in Fowey
  • Jamie Green – Greens Grounds & Trees
  • Steph Ould – Cornwall Council